Kaže se da su oči ogledalo duše, ali možda bi bilo bolje reći da one odaju naš stil života. Stoga treba da imaju svežinu, vlažnost i puno, puno odmora. Iako su naočare prvenstveno idealna zaštita od vetra, dima i UV zraka, ušle su u modu na velika vrata.
Njihovi današnji oblici nastajali su pod uticajem ulice, ali i modnih dizajnera, pružajući priliku da budemo „in“ bez obzira za koji se istorijski modni period i kakav „look“ odlučili – retro kojim caruju avijatičarski i predimenzionirani okviri kakve je nosila Džeki Onazis, a čija je današnja velika ljubiteljka Paris Hilton, ili pak totalno futuristički tip naočara oštrih linija, koje se preporučuju odvažnim i samouverenim osobama.
Optičari savetuju ulaganje u dobre naočare i kvalitetna stakla sa UV zaštitom, jer one ne služe samo za ukras i skrivanje pogleda, već nas štite od štetnih sunčevih zraka i ostalih spoljnih uticaja. Optimalnu zaštitu očima pružaju stakla koja blokiraju najmanje 99 odsto štetnih UV zraka, a nekvalitetne naočare uopšte ne pružaju tu zaštitu, imaju slabu optičku čistoću i često iskrivljuju sliku, što dovodi do naprezanja vida i zamora.
Što se tiče izbora boje stakala, neće svakom oku odgovarati ista boja, kao i stepen zatamnjenja. Obično svetlije oči traže tamnija stakla zbog svoje osetljivosti, ali to nije pravilo, kao što ni njihova boja i tamnoća ne mora nužno da upućuje na sposobnosti blokiranja UV zraka. Najčešće boje su siva, sivoplava, smeđa i zelena koje dobro štite kod jakog sunca. Tamnija stakla štite oči od bleštenja, no u određenim situacijama mogu smanjiti moć opažanja, npr. tokom vožnje, kada se smenjuju sunčani predeli sa onima u senci ili pri čestim prolazima kroz tunele.
Stakla mogu biti izrađena od stakla ili plastike, a sportistima se preporučuju isključivo od polikarbonata, odnosno tvrde plastike koja je otporna na udarac. Metalik stakla redukuju svetlost koja dopire do oka, ali ne moraju i UV zrake, od kojih potpunu zaštitu pružaju polarizirajuća stakla. Reflektirajuća stakla odbijaju odsjaj, odnosno refleksiju sa glatkih površina poput vode i snega, a fotosenzibilna su osetljiva na sunce i prema intenzitetu svetla menjaju intenzitet zatamnjenja.
Kad je u pitanju izbor oblika okvira, uopšteno treba težiti obliku okvira suprotnom obliku lica. Na primer okruglom licu najbolje pristaju naočare koje su svih samo ne okruglih okvira. Uglasti oblici lica, kao i uska lica izgledaju bolje sa okruglim okvirima. Ovalnim licima pristaju okviri svih oblika.
Pripazite i na neke detalje poput toga da stakla u pravilu ne bi smela dodirivati obraze, kao i na težinu samih naočara. Masivni okviri nekima će nakon dužeg vremena postati teški, pa će pritisak osećati najviše na ušima. Svakako, okviri ne smeju biti premali jer će vas stiskati i usecati se u slepoočnice.
Izboru naočara i njihovom kvalitetu treba posvetiti veću pažnju, naročito ako treba da nosite stakla sa dioptrijom ili se bavite određenim sportom koji zahteva prikladne naočare vrhunskog kvaliteta. Stoga naočare kupujte u specijalizovanim optičarskim radnjama i uživajte u biranju pravih!